Našli Biblickú knihu na zvitkoch starých dvetisíc rokov


Objav zverejnili v septembri 2016 v Jeruzaleme a v Kentucky. Podrobná správa spolu s technologickým výkladom bola publikovaná v anglickom časopise Science Advances.

Biblický zvitok objavili v roku 1970 v En-Gedi, v mieste židovského spoločenstva pri Mŕtvom mori a našli sa aj ďalšie úlomky zvitku v miestnej synagóge v skrini určenej pre Tóru. Synagóga bola zničená požiarom, ktorý poškodil aj zvitky. Vďaka suchej klíme v danej oblasti sa zuhoľnatené zvitky zachovali, avšak keď sa ich vedci dotkli, začali sa rozpadávať. Zvitky preto desaťročia skladovali bez toho, aby vedeli, čo sa v nich nachádza.

Minulý rok však dverami laboratória pre uchovávanie zvitkov z Mŕtveho mora v izraelskom Archeologickom Ústave prešiel archeológ Yosef Porath, ktorý v roku 1970 zvitky našiel. Výskumníci laboratória práve pracovali na digitalizácii zvitkov z Mŕtveho mora vo vysokom rozlíšení, preto ich Yosef poprosil, či by nevedeli prečítať obsah jeho zvitkov.

S technológiou mikro – computer – tomografia na báze röntgenu preskúmali viacero obhorených zvitkov. Prakticky sa jedná o lekárske CT v prevedení vytvárania 3D obrázkov. Snímky potom poslali do informatického ústavu na Univerzite v Kentucky, kde dokázali rozlúštiť obsah snímok. Toto bol prvý prípad, keď dokázali prečítať obsah prastarých zvitkov bez toho, aby ich rozvinuli.

Výskumníci sa vyjadrili, že nájdený text sa na sto percent zhoduje s verziou textu prvých ôsmich veršov tretej knihy Mojžišovej nachádzajúcej sa v kódexe Aleppo, ktorý bol používaný stáročia od 10. storočia.

„ To teda znamená, že text nebol počas 2000 rokov zmenený“ – dodali výskumníci.

(zdroj: www.hitradio.hu, autor: Bálint Harmath, preklad: Gabriel Tirinda)