Saulov syn

Film Saulov syn získal Oscarovu cenu


Film Saulov syn získal Oscarovu cenu „Ďakujem Akadémii za toto uznanie. Ďakujem ďalej Sony Pictures Classics, Tomovi Bernardovi, a Michaelovi Barkerovi, že nás podporovali. Ďakujem Maďarsku, že podporovali tento film. Túto cenu venujem môjmu hercovi v hlavnej role, Gézovi Röhrigovi, a neuveriteľnému štábu, ktorý v tento film veril aj vtedy, keď nikto iný nie. Snáď aj v najtemnejších hodinách ľudstva je v nás jeden vnútorný hlas, ktorý umožní, aby sme ostali človekom. O tejto nádeji je tento film“, hovoril László Nemes Jeles, režisér filmu Saulov Syn, po prevzatí Oscarovej ceny za najlepší zahraničný film 29. februára na Hollywoodskom galavečeri.

Tím tvorcov filmu touto cenou zavŕšil svoju účasť na svetových filmových festivaloch, v rámci ktorých všade zožali obrovský úspech za toto mimoriadne dielo. Je pozoruhodné, že všetci odborníci jednotne vyzdvihli umelecké kvality Saulovho syna, aj napriek tomu, že v pozadí filmu stojí citlivá téma holokaustu. Avšak existujú aj ďalšie fakty, ktoré poukazujú na Božiu žehnajúcu ruku nad touto tvorbou. Film bol natočený v Maďarsku, v štáte kde sa v posledných rokoch veľmi posilnili antisemitistické hlasy (čoho vyjadrením je aj parlamentné zastúpenie pravicovo radikálnej strany Jobbik), a kde Maďarská vláda veľmi diskutabilným spôsobom pripomenula 70. výročie masového vyvraždenia európskeho Židovstva, medzi nimi viac ako 400 tisíc z Maďarska. Ďalším svedectvom je, že štáb filmu dostal od Maďarského národného filmového fondu podporu vo výške viac ako 1 milión eur a zároveň nechali tvorcom voľnú ruku, navzdory svojej doterajšej praxe. Na druhej strane vieme, že aj Boží ľud je v Maďarsku aktívny skrze zbor Hit a zrejme ich viac ako desaťročné úsilie v oblasti hlásania spravodlivosti Izraela sa nedá nespomenúť pri tomto umeleckom úspechu, aj keď spomínaný film priamo nenatočili veriaci. Zámerom tohto článku je priniesť pár zákulisných informácií o tomto filme, aby aj veriaci na Slovensku mohli byť povzbudení, že modliť sa a vyvíjať úsilie za zmeny v dôležitých spoločenských otázkach, má stále zmysel. A aj na Slovensku je to aktuálna výzva!

Na fotografii zľava: Gábor Rajna, Gábor Sipos (producenti), László Nemes Jeles (režisér) a Géza Röhrig (herec v hlavnej role)

Uvádzame 10 zaujímavostí, ktoré boli zverejnené v časopise Hetek 4. marca, ako príloha článku o Oscarovom ocenení filmu Saulov syn.

1. Hlavnú postavu vo filme stvárnil básnik a herec Géza Röhrig, ktorý už od roku 1980 nehral v žiadnom filme (prvý sprava na fotke). Röhrig je súčasne aj hudobníkom a prednedávnom na koncerte skupiny AMEN, ktorú vedie jeho priateľ z detstva Pajor Tamás zo zboru Hit, zahral svoju novú pieseň Prorok za vlastného gitarového doprovodu pred viac ako tisícmi divákov. Na jednej videonahrávke sa Röhrig spolu s Pajorom rozprávajú o tom, ako obidvaja očakávajú príchod Mesiáša.
2. Röhriga, ktorý má židovský pôvod, sa jeho vlastná matka zriekla a otec ho vychovával len do jeho 4 rokov. Po smrti otca sa dostal do štátnej opatery. Keď mal Röhrig 12 rokov, adoptovala ho židovská rodina. To bolo obdobie, kedy sa v ňom zosilnilo vedomé prijatie židovskej identity a Röhrig je dnes nábožným, chasidským Židom.
3. Režisér filmu, László Nemes Jeles (na obrázku druhý sprava, význam jeho mena je: ušľachtilý a znamenitý – pozn. prekladateľa) svoj prvý úspech dosiahol už pred desiatimi rokmi na maďarskom filmovom festivale za film Trpezlivosť, ktorý získal cenu v kategórii najlepší krátky hraný film. Svoj najväčší životný úspech zažíva až teraz vo veku 39 rokov, za svoj prvý celovečerný film Saulov syn.
4. Režisérov otec András Jeles je tiež uznávaným režisérom, ktorý za svoju tvorbu získal ocenenie Kossuth a on sám vo filme Saulov syn stvárnil postavu Mengeleho.
5. Postava Saula je vo filme súčasťou väzenskej skupiny - Sonderkommando. Tú tvorili tiež väzni koncentračného tábora, medzi nimi zvyčajne židia, ktorí boli využívaní na odpratávanie mŕtvol ich spoluväzňov, ktorí skončili v plyne. Táto práca mohla členom Sonderkomanda predĺžiť život o niekoľko mesiacov, ale po určitom čase zvyčajne skončili rovnako ako ich spoluväzni.
6. Povojnové generácie vedia o Sonderkommande veľmi málo, ale tvorcovia filmu do produkcie vložili viac z tých útržkových informácií, ktoré sa zachovali o jeho fungovaní:
a. Je známy prípad, kedy sa jednému zajatcovi skutočne podarilo prepašovať fotoaparát až ku krematóriu koncentračného tábora v Osvienčime, kde dokázal spraviť aj pár fotiek. Šokujúce zábery, ktoré stihol urobiť sa neskôr dostali z tábora von - túto skutočnú príhodu zakomponovali aj do jednej zo scén filmu.
b. Jeden z lekárov, vykonávajúcich pitvy v koncentračnom tábore, bol Maďar, Dr. Miklós Nyiszli, ktorý svoje spomienkové spisy vydal pár rokov po vojne pod názvom: Bol som patológom Dr. Mengeleho v krematóriu v Osvienčime. Jedna z kľúčových scén filmu je tiež založená na memoároch Dr. Nyiszliho.
c. Skutočný je aj prípad 16 ročného dievčaťa zo Sedmohradska, ktoré prežilo plynovú komoru. Okolnosti, že spadlo tvárou do mláky a že hromada šiat bola na ňu nahádzaná, ju zachránili pred otrávením plynom. Skutočnosťou je aj to, že túto potenciálnu obeť holokaustu, ktorá bola dookola obdivovaná, nakoniec zabil rotný esesák, aj napriek Nyiszliho argumentom. Nacistický dôstojník sa totiž domnieval, že tak mladé dievča tieto strašidelné tajomstvá prezradí. Avšak v protiklade s filmom, v skutočnosti nebola uškrtená, ale zomrela strelou do záhlavia.
d. Členovia Sonderkommanda v Osvienčime sa skutočne pokúsili vzbúriť proti vedúcim tábora 7.-8. októbra 1944. 107 minút deja filmu Saulov syn sa odohráva práve počas týchto dní. Odhodlaným zajatcom sa podarilo zabiť pár esesákov, viacerých zranili, a zapálili jedno z krematórií, do ktorého hodili a zaživa upálili aj hlavného žalárnika. Ale nakoniec bolo toto povstanie potlačené a v priebehu jedného dňa bolo 451 členov Sonderkommanda popravených.
7. Utkvelá myšlienka hlavného hrdinu filmu je, aby pochoval jedného mŕtveho chlapca podľa židovských tradícií, ktorého považuje za svojho syna. Preto popri tom, ako už jeho spoluväzni plánujú vzburu, on v koncentračnom tábore hľadá rabína, aby sa spolu s ním mohli pomodliť za chlapca modlitbu kaddiš. Kaddiš je smútočná modlitba židovského náboženstva, ktorá hovorí o Božej veľkosti, všemohúcnosti a milosrdenstve. Smútiaci Židia počas 11 mesiacov hovoria túto modlitbu za svojich milovaných a je platná len vtedy, keď je pri nej prítomných 10 mužov.
8. Film sa už premieta vo viacerých európskych štátoch a premietacie práva boli zakúpené doteraz pre viac ako 50 štátov. Istý čas sa zdalo, že v Nemecku sa film premietať nebude, pretože v tejto krajine premietacie práva nikto zakúpiť nechcel. Nakoniec však spoločnosť Sony ohlásila zakúpenie premietacích práv aj pre Nemecko.
9. Výroba filmu stála celkovo 450 milión forintov (cca. 1.6 mil. eur), ale ziskovým sa stal ešte pred jeho premiérou v kinách. Podľa výpočtov Mojo Box Office, už do polovice februára 2016 film zarobil viac než 2.5 milióna dolárov na medzinárodnej úrovni. Do tejto sumy neboli zarátané tržby zo Spojených štátov ani Francúzska. Tým sa Maďarsko dostalo do čela štátov s najväčšími ziskami. V Amerike medzičasom tržby presiahli 1 milión dolárov a vo Francúzsku film zlomil nový rekord a stal sa najpozeranejším maďarským filmom všetkých čias. Videlo ho už cez 220 tisíc Francúzov.
10. Okrem Oskarového ocenenia vo Februári 2016, získal Saulov syn už v lete 2015 veľkú cenu filmového festivalu v Cannes a neskôr na konci roka ešte aj cenu Golden Globe. Ako ďalšie ocenenia získalo toto dielo cenu za Najlepší cudzojazyčný film od National Board of Review of Motion Pictures, cenu za Najlepší prvý film od Newyorských filmových kritikov a cenu za Najlepší zahraničný film od Zväzu Losangeleských filmových kritikov (LAFCA).Saul - hlavná postava filmu stvárnený Gézom Röhrigom.