Tim Tebow

Viera, ktorá zdoľá oceľ

zázračné dieťa amerického futbalu


Ani neustále podpichovanie, odpisujúce vyhlásenia, cynická internetová protikampaň nedokázali zobrať chuť Timovi Tebowovi na to, aby slávu prichádzajúcu s úspechom v profesionálnom športe použil na propagovanie svojej viery.

24 ročný hráč amerického futbalu dôkladne vyvrátil reči odborníkov, ktorý ho predtým považovali skôr za pousmiatia hodného, oduševneného než za talentovaného. Ako zaskakujúci hráč dostal Denver Broncos do play of, kde minuloročného finalistu Super Bowl – finále NFL - Pispurg Steelers vyradil v zápase hodiacom sa do filmu. Timothy Richard Tebow sa narodil v roku 1987 vo FIlipínach, kde pôsobili jeho rodičia Pam a Bob pôsobili ako misionári.

Jeho mama bola ešte tehotná s Timom, ktorý mal byť ich piatym dieťaťom, keď dostala vážnu črevnú infekciu. Lekári sa snažili rodičov prehovoriť na umelé prerušenie tehotenstva, keďže sa domnievali, že dieťa sa narodí mŕtve a navyše aj život matky je v nebezpečenstve. Avšak Pam to nevzdala, jej viera a manželova podpora znásobila jej sily a o niekoľko týždňov neskôr dala život nádhernému chlapčekovi, ktorý už dnes podľa názoru viacerých odborníkov je najsilnejším hráčom na riadiacom poste v histórii so svojím vzrastom 190 cm a 110 kg.

Tim a jeho rodičia vďaka tomuto príbehu viedli úspešnú kampaň proti interrupciám v Amerike. Po návrate domov do do floridského Jacksonvillu chlapca – podobne ako jeho súrodencov – vyučovala v jeho školských štúdiách jeho vlastná matka. Tim aj ako doma vzdelávaný dostal možnosť hrať pre najbližšie mužstvo. Mladý titán sa za to odvďačil tým, že viac krát doviedol svoje mužstvá k víťazstvu v amerických majstrovstvách ako gimnazista, ako aj vo svojich universzitných rokoch.

Vďaka svojmu unikátnamu výkonu sa stal jediným futbalistom, ktorý už aj v druhom ročníku mohol zdvihnúť nad hlavu ocenenie Heisman Trophy, ktoré dostáva najlepší hráč v univerzitnej lige. Diplom Tim preberal tak, že už prekonal 5 amerických rekordov, 14 rekordov za Juhozápadnú konferenciu a 28 floridských univerzitných rekordov. Po jeho NFL drafte v roku 2010 do mužstva Denver Broncos podľa jeho trénera nevedel vytvoriť nič trváce, preto sa zdalo, že aj počas sezóny 2011 bude pozerať na zápasy z lavičky ako druhý rozohrávač.

Avšak Tebow dostal šancu, keď vedenie mužstva po začiatku sezóny s bilanciou 1 víťazstvo a 4 prehry sa rozhodlo, že Tim môže znovu vstúpiť na ihrisko ako začínajúci rozohrávač. Pod Timovým vedením sa „denverské tátoše“ pustili do bleskurýchleho cvalu a dosiahli 6 víťazstiev za sebou. Zo 6 víťazstiev 5 dosiahli zvratom v poslednej štvrtine, z toho 3 v predĺžení. Navyše prvý zápas proti Miami otočili z 15-0 v posledných 3 minútach, zápas proti Chicagu vyhrali za menej ako 2 minúty z prehrávania 10-0 na 10-13.

Tieto víťazstvá sú bezprecendentnými rekordmi v histórii NFL a mnoho Tebow-kritikov presvedčili o tom, že Tim je napriek svojej najmenšej efektívnosti prihrávok v lige jedným z najsľubnejších rozohrávačov: typický vodca, typ víťaza a v tejto hre je práve to potrebné. Po 6 rozprávkových víťazstvách sa však zdalo, že našli proti Tebowovi protiliek.

Neporaziteľnosť Denveru zlomilo mužstvo New England Patriots a následne utrpeli ešte dve vážne prehry. Nakoniec Tebow a jeho mužstvo vyhrali základnú časť západnej skupiny AFC a tak sa po 6 rokoch opäť dostali do play off. Tu v prvom kole mohlo mužstvo Denver Brocos privítať minuloročného finalistu Pittsburgh Steelers na domácom ihrisku.

Odborníci aj v tomto prípade predpovedali vysoké víťazstvo hosťujúceho týmu „oceliarov“. Avšak Denver aj vďaka Timovým vinikajúcim prihrávkam vyprodukoval nerozhodný výsledok v riadnom hracom čase. Pokračovanie zápasu je už teraz históriou. Totiž Tebow v prvých momentoch predĺženia prihrávkou prijímaciemu hráčovi Demaryius Thomasovi, ktorý predviedol výborný beh s loptou, dosiahol 80 yardový „touch down" (celé ihrisko meria dokopy 100 yardov), ktorý znamenal zároveň aj koniec zápasu a postup Broncos medzi najlepších osem.

Ich napredovanie nakoniec ukončil finalista New England Patriots. Avšak mužstvo vedené Timom Tebowom sa nemalo za čo hanbiť, veď aj tak v tejto sezóne dosiahli omnoho viac než koľko sa od neho očakávalo. Mladý hráč budil pozornosť nie len svojou hrou.

Tebow totiž ako kresťan, ktorý sa nehanbí za svoju vieru robí všetko pre to, aby propagoval kresťanstvo a biblické hodnoty. Tim si ani na jednej tlačovej besede nenechá ujsť príležitosť na to, aby vzdal chválu Ježišovi Kristovi a poďakoval za podporu svojich spoluhráčov. Okrem toho, že sa nezabáva rozpustile a neholduje žiadnym škodlivým závislostiam, vyhlásil, že prvou ženou jeho života bude jeho manželka.

„Tebowing“ ako začali nazývať jeho typickú pozíciu, keď sa modlí na kolenách sa stal veľmi populárnym: niektorý to robia zo srandy ako formu výsmechu – napríklad na internete sa objavilo množstvo fotiek zobrazujúcich tento modlitebný postoj -, iný však vážne „tebowingujú“, dokonca ho začali opakovať aj hráči iných klubov.

Keďže Tim svoje narodenie a život považuje za boží zázrak, preto pred a za každým zápasom vzdáva slávu Bohu touto formou. „Tebow role“ - pravidlo Tebow – pod týmto menom sa stal známym zákaz, ktorý bol vydaný na to, aby zabránil americkým futbalistom maľovať si pod oči odkazy.

Totiž Timothy na pásy pod očami, slúžiace pôvodne na zníženie odrazu svetla, písal biblické citáty. Vďaka čomu napríklad na odkaz „Ján 3:16“, ktorý si napísal pod oči vo finále univerzitnej ligy, klikli behom 24 hodín na prehľadávači Google viac než 90 milión krát. Odvážne a rozhodné vyznávanie Ježiša Krista mladým športovcom sa nie každému páči.

Pred jeho posledným zápasom play off viac bosoriek amerického Salemu vyhlásilo, že urobia okultnú seansu za účelom zastavenia jeho víťazného postupu. Tim verí, že jeho hlásanie Slova dosiahne cieľ len vtedy, keď bude stáť za ním hodnoverný spôsob života. Vďaka tomu je jeho hra tak neuveriteľne inšpirujúca a jeho charakter vlieva do každého život a silu.

Je to skutočná vedúca osobnosť, viac krát svojou vierou niesol na chrbte celé svoje mužstvo, ktoré ešte pred rokom patrilo medzi posledné v lige. Jeho charakter dokazuje aj to, že neraz dohral zápasy so zlomenou, alebo vyvrtnutou končatinou, ba viac krát sa stalo, že v takomto stave otočil zápas. Jeho schopnosť bojovať si v tomto športe získava autoritu, ešte aj jeho súperi hovoria o ňom v superlatívoch.

Za svoje úspechy dáva vďaku Bohu, značnú časť svojich príjmov dáva na charitatívne účeli. Jeho nadácia okrem iného prevádzkuje aj jednu nemocnicu a jeden detský domov. Keď bude takýmto neoblomným tempom napredovať, budeme o ňom ešte počuť veľa.


Súvisiace články:
Tim Tebow je nejpolulárnejším sportovcem v USA
Americký fotbal